Skip to content
uluslararası-uzay-istasyonu-space-iss-emre-kurt-sosyal-cene

Şu Anda Uzayda İnsanlar Yaşıyor!

Uluslararası Uzay İstasyonu, günümüz insan teknolojisinin geldiği en son noktaya örnek gösterilebilecek yapılardan birisidir. Bu yazıda uzay biliminin altın çağında diyebileceğimiz bir zamanda fikri ortaya atılan ve günümüzden 22 yıl önce kurulmaya başlanan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun amacından ve insanlık için öneminden bahsedeceğim.

Uluslararası Uzay İstasyonu(UUİ)

UUİ Programı, 5 katılımcı uzay kuruluşu ve 15 ülke tarafından desteklenen bir projedir. Bu kuruluşların amacı; istasyona bilim insanları, deneysel modülleri ulaştırmak ve çeşitli bilimsel araştırmalar yapmaktır. İlk kısmı 1998 yılında fırlatılan istasyonun yeryüzünden uzaklığı 330 km ila 435 km arası değişmektedir ve saatte 27 bin kilometrenin üzerine çıkan hızı sayesinde günde 15.5 kez Dünya etrafında bir tam tur atar.

23 Mayıs 2010 tarihinde UUİ, STS-132’den görüntülendi.

UUİ’de Yürütülen Çalışmalar ve Araştırmalar

Genevieve Kasırgası, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Meksika’nın Pasifik kıyılarında fotoğraflandı.

UUİ ile entegre edilen bilimsel modül ve araçlar sayesinde farklı alanlarda deney ve gözlemler yapılıyor. Düşük yer çekimli ortamlarda yapılan bu gözlemler sayesinde geliştirilen araçlar Dünya’da yaşayan insanların da hayatını kolaylaştırılıyor.

İstasyonda yapılan biyolojik çalışmalar sayesinde hem tıp hem de biyoloji alanında gelişmeler kaydedilmeye devam ediyor. Aşıların geliştirilmesi ve meme kanserinin tespiti gibi çalışmalar bunlardan sadece bazıları.

Aynı zamanda alçak Dünya yörüngesinde yapılan gözlemler, Dünya’nın yapısını ve doğasını anlamamıza yardımcı oluyor. Bu konuda, günde 1000 üzerinde fotoğraf çekiliyor ve bir kısmı bizlerle de paylaşılıyor. Bu güzel Dünya fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Uzayda Yaşayan İnsanlar

STS-127 ve Expedition 20 ekipleri, Unity’de yemeğin tadını çıkarıyor.

Eylül 2019 itibariyle 19 farklı milletten 239 astronot ve uzay turisti, istasyonu ziyaret etti. Astronotların büyük çoğunluğu biyoloji, fizyoloji, fizik, kimya, astronomi, meteoroloji gibi alanlarda uzmanlaşmış bilim insanlarıydı, bu bilim insanlarının istasyondaki modülleri kullanarak yaptığı deney ve gözlem çalışmaları günümüzde de devam etmektedir. Aynı zamanda bilim insanları, astronotların istasyonda yaşadıkları sürede geçirdiği fizyolojik değişimleri gözlemlemeye devam ediyor. Bu bilgiler, gelecekte yapılacak olan uzun süreli uzay yolculuklarında ve belki başka gezegenlere yerleşmemizde bize zorluk çıkaracak biyolojik engelleri kaldırmamıza yardım edebilir.

UUİ’ye insanlı ve insansız uçuşlar düzenli olarak yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. Bu konuda son zamanlarda gündemde olan özel girişimlerin uzay taşımacılığını daha ucuz ve ulaşılabilir kılması öngörülüyor.

İstasyonu Yeryüzünden Gözlemlemek de Mümkün

İstasyon, alçak Dünya yörüngesinde bulunduğu için yeryüzünden de kolayca gözlemlenebilir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Öncelikle istasyonun konumunu gösteren bir uygulamaya ihtiyacınız var, bu uygulama istasyonun hangi saatte ve bulunduğunuz konuma göre hangi açıyla geçeceği gibi bilgileri size sunuyor. NASA’nın resmi uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz. Bu bilgileri edindikten sonra tek ihtiyacınız olan karanlık ve bulutsuz bir gökyüzü!

Ağustos 2019 itibarıyla istasyon öğeleri.

Özel Girişimle Kurulan Uzay Kuruluşların Geleceği

Endeavor, Demo-2 görevi sırasında UUİ’ye yaklaşıyor

Boeing ve SpaceX gibi özel şirketler, Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal uzay ajansı NASA tarafından desteklenen programlar kapsamında UUİ’ye kargo ve insan taşımacılığını daha ucuz ve kolay bir şekilde gerçekleştirmek için ciddi çalışmalar yürütüyor. SpaceX, bu konuda diğer kuruluşların önüne geçerek Endeavour isimli kapsül ile 30 Mayıs 2020 tarihinde ilk insanlı uçuşu başarıyla gerçekleştirerek yeni bir kilometre taşını daha aşmış oldu. Uzay konusunda başarılı çalışmalar gösteren bu kuruluşlar, uzay biliminin gelişimi ve dolaylı yoldan insanlığın geleceği için büyük önem taşıyor. Umarız daha nice şirketler ve ülkeler bu çalışmaları destekler. Ve insanlık, bilimin ışığında daha iyi yerlere gelir.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

2 yorum

  1. cok basarili ve aydinlatici bir makale olmus. elinize saglik

    1. Çok bilgilendirici ve bilimsel bir makale olmuş. Mutlaka devamını bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5371
18.5038
EUR
EUR
17.9555
17.9232
GBP
GBP
20.1038
19.9995
CHF
CHF
18.9299
18.8092
SAR
SAR
4.9300
4.9212
JPY
JPY
12.8409
12.7565
RUB
RUB
0.3229
0.3187
CNY
CNY
2.5997
2.5662

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency