Skip to content
kapitalist-uretim-duzeni-sosyal-cene

Süper Hızlandırılmış Ekonomi

Tarihteki savaşlara baktığımızda çok büyük bir kısmının ekonomi kaynaklı olduğunu görüyoruz. Eski dönem devletlerin, imparatorlukların savaşma nedenlerinin büyük bir kısmının altında topraklarını büyütmek hedefi vardır. Çünkü toprakların büyümesi demek o toprakların işlenmesi, üretimin yapılarak ülke ihtiyaçlarının giderilmesi ve bu toprakların işletilmesinin sonucu vergi toplayarak devletin ekonomisini ve gücünü büyütmek demektir.

Kapitalizm, 15. ve 16. yüzyıllarda Avrupa’da ortaya çıkmıştır. Ortaya çıktığı bu dönemlerde “vahşi kapitalizm” olarak adlandırılır. Vahşi Kapitalizm denmesinin nedeni, çalıştırılan işçilerin neredeyse hiçbir hakka sahip olmadan çok ağır şartlarda sömürülmesidir. Zamanla çıkan işçi hareketleri ve isyanları sonucu çeşitli değişimlere uğramış hatta karşısına karşıtı olarak “sosyalizm” çıkmıştır. Kapitalizmin adaptasyon yeteneği çok yüksektir. Kendisine karşı oluşturulan hareketler, isyanlar, bloklar karşısında çok hızlı bir şekilde karşılık verebilmekte ya da lütuf gibi göstererek sömürülerinden az da olsa taviz verebilmektedir.

Turbo Kapitalizm

Dünya üzerindeki sermayenin büyük çoğunluğunu kontrol ettikleri için bu satın almalar onlar için ciddi maliyetler oluşturmamaktadır. Satın aldıkları şirket, kuruluş ya da doğal zenginliklerden maksimum karı en kısa sürede elde etmek en önemli hedefleridir. Yaptıkları satın almalar ile o ülkelerdeki değerlerin adeta suyunu çıkarana kadar kullanırlar. Karları azalmaya ve verim düşmeye, bulundukları ülkede sorunlar yaşanmaya başladığında da çok hızlı bir şekilde satış yaparak o ülkeden kaçarlar ve geride hiçbir değer üretmeyen, tamamiyle tüketilmiş varlıklar bırakırlar.

Alışık olduğumuz düzen, bir ülkede yatırım yapmak isteyen şirket ya da kuruluşun, uzun vadeli olarak o ülkeye ciddi şekilde maddi, fiziksel bir yatırım yaparak giriş yapmasıdır. Fakat Turbo Kapitalizm işleyiş şekli farklı. Turbo Kapitalistlerin işleyişlerini basit bir mantıkla açıklamak gerekirse herhangi bir ülkede gözlerine kestirdikleri değer üreten bir şirket, kuruluş ya da doğal zenginlikleri satın almak ve katma değeri dışarıya aktarmaktır. Dünya üzerindeki sermayenin büyük çoğunluğunu kontrol ettikleri için bu satın almalar onlar için ciddi maliyetler oluşturmamaktadır. Satın aldıkları şirket, kuruluş ya da doğal zenginliklerden maksimum karı en kısa sürede elde etmek en önemli hedefleridir. Yaptıkları satın almalar ile o ülkelerdeki değerlerin adeta suyunu çıkarana kadar kullanırlar. Karları azalmaya ve verim düşmeye, bulundukları ülkede sorunlar yaşanmaya başladığında da çok hızlı bir şekilde satış yaparak o ülkeden kaçarlar ve geride hiçbir değer üretmeyen, tamamiyle tüketilmiş varlıklar bırakırlar.

Müthiş bir kar çılgınlığı ile hareket eden bu oluşumlar; gümrük, ithalat ve ihracat vergileri istemezler. Maliyetleri yüksek yerel sanayiciler, bu şirketler ile baş edemez. Yüksek teknolojik ekipmanları sayesinde üretim maliyetleri de çok düşüktür. Devletler, hükümetler bu oluşumların ülkelerinde yaptıkları satın almaları büyük bir memnuniyetle karşılayıp istihdam yaratmaları ile avunurlar. Değerlerinin tüketildiğinin farkında değildirler.

Turbo kapitalizmin ülkesi, dini, milliyeti yoktur. Ortaya çıktıkları Amerika, İngiltere ve batı ülkelerinde dahi o ülkede bulunan değerlerin tamamını sömürme peşindedirler. Bu ülkelerde dahi hükümetleri ele geçirmişlerdir. Finansal güçleri ile birçok devlette istedikleri atamaları, kanunları çıkartabilmektedirler. Seçilen ve göreve gelen kişilere yaptıkları bağışlar, devletler içinde oluşturdukları lobiler sayesinde istedikleri ülkelere operasyon yapabilmektedirler.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
16.7456
16.7155
EUR
EUR
17.5018
17.4703
GBP
GBP
20.2682
20.1631
CHF
CHF
17.5067
17.3950
SAR
SAR
4.4626
4.4546
JPY
JPY
12.4027
12.3211
RUB
RUB
0.3123
0.3083
CNY
CNY
2.5126
2.4802

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency