Skip to content
psikolog-alper-yagiz-sosyal-cene

“Türkiye’de Koruma Altındaki Çocukların %90’ının Akrabası Vardır”

Yakacık Hatice Abbas Halim Sevgi Evleri Çocuk Yuvası Uzman Psikoloğu Alper YAĞIZ, kalıplaşmış ‘kimsesiz çocuk’ hitabını tam manasıyla karşılayan çocuk sayısının çok az olduğunu vurgulayarak konuya şöyle açıklık getiriyor: “Kimsesiz diye tabir edilen çocuklar yok denecek kadar azdır. Kapasitesi 54 olan kurumumuzda yazın bulunan çocuk sayısı 30’dur. Kalan 24 çocuk ailelerinde, akrabalarında ya da gönüllü veya koruyucu ailelerinde. Çocukları tatillerde yanlarına alabilen aileler tatil dışında neden almıyorlar diyeceksiniz, bu çok derin bir konu…”
Temel amacının aileye döndürmek, olmuyorsa akrabaya döndürmek, olmuyorsa gönüllü ya da koruyucu aile bulmak ve çocukların buraya uyumunu sağlamak, uyum sağlayamayan ya da engel durumu olan çocukları uygun oldukları kuruma nakletmek olan bu kurumun yaş aralığı 10-14 olduğundan lise çağında olan çocuk yok. Okul durumu sebebiyle mezun olan çocuklar her sene haziran ayında nakil toplantısı akabinde Zeytinburnu ya da Halkalı’daki yetiştirme yurtlarına yönlendiriliyorlar.

Çocukların engel durumu var!

Uzman Psikolog Alper YAĞIZ: “Bu kurumda bulunan çocukların yarıya yakınının engel durumu var. Bu %20 ila %40 oranları arasında değişmekte. Diğer çocuklar da psikolojik anlamda takibimiz altındadır. Öfke kontrolü, davranış bozukluğu vs. konularda sürekli gözetim altında tutuluyorlar.”

“Sinek Küçük Ama Mide Bulandırıyor”

Uzm. Psikolog Alper Yağız; “Zor bir mesleğim var kabul ediyorum. Tehdit edenler oluyor örneğin. Tabi bunu çok umursadığımı söyleyemem. Adamı biliyorsun; zekâ geriliği var, alkol vs. var. Bir şey yapamayacağını biliyorsun ama sinek de küçük, mide bulandırıyor” dedi.
Mesleğinin zorlukları yanında keyifli yanları da olduğunu belirten Alper YAĞIZ “Gönülden yapılan işlerden karşılık alıyoruz. Çocukların aileleriyle iletişim kurup çocukları ailelerine döndürmeye ya da onlara gönüllü veya koruyucu aileler bulmaya çalışıyoruz. Bunlardan sonuç almak da bizi keyiflendiriyor” ifadelerini kullandı.

Buradaki çocuklara verilen hizmetin sonu yok. Her türlü sosyal aktivitelere katılabilecekleri imkanlar sağlanıyor. Özellikle ramazan ayında çok fazla maddi destek geldiği söyleniyor. Bunun yanında devletin kendi ödeneği de var.

Bazı Aileler Çok Bilinçsiz….

Çocuğun yüksek yararı diye bir tabir var. Kurumda çocuğun yüksek yararı göz önüne getirilip gerekiyorsa anne-babasından ya da yakınlarından da uzaklaştırma kararı alınabiliyor.

Öğrendiğim bilgilere göre buraya çocuk bir anda gelmiyor. Eğer çocuk ilk defa koruma altına alınıyorsa; mesela bir ihbar alınıyorsa ‘ilk adım istasyonları’ var yani ilk kabul birimi. Çocuğun adaptasyon süreci orada gerçekleşir sonra buraya gelir veya kuruluş nakli olur. Örneğin çocuk 6-7 senedir koruma altında, zaten sistemi biliyor. Bu yüzden çok fazla uyum sorunu yaşanmıyor.

Bu kurumdaki çocukların hemen hemen hepsinin kardeşleri var ama onlar başka kurumlarda. Çünkü kardeşlerin bu kurumda bulunabilmesi için 10-14 yaş arası ve erkek olması gerekiyor. Yalnızca bir tane ikiz var. Dolayısıyla tek çocuk bu kurumda daha fazla.

Koruyucu Aile mi? Gönüllü Aile mi?

Uzman Psikolog Alper YAĞIZ: “Koruyucu aile evlat edinmekten biraz daha farklı. Kişi çocuğun yasal sorumluluğunu almıyor. Çocuk yine devlet korumasında olmaya devam ediyor. Kişi çocuğun bakımını vs. bütün işlemlerini üstleniyor. Koruyucu aile olabilmek için Koruyucu Aile Birimi’ne gidip randevu alınır. Bunun için evli olmak şart değil. Kişinin yaşı da mühim değil ancak yaş farkı önemlidir; 18’den küçük, 40’dan büyük olmayacak.” dedi. Türkiye’de daha çok koruyucu aile talebinde bulunulduğunu söyleyen Alper Yağız evlat edinenlerin de genelde koruyucu aileler olduğunu sözlerine ekledi.

“Sevgi ve Ders Desteğine İhtiyaç Var”

Koruma altındaki çocuklarımıza ders çalıştırmak ve abilik-ablalık yapmak için ziyarette bulunan kişiler var. Çocuklardan en yüksek verimi alabilmek için 15 günde bir gelenler var bazıları da ayda bir geliyor. Bunun dışında bir de gofret, çikolata gibi yiyecek bir şeyler getirip dağıtmak isteyenler oluyor. Bu durumu Uzm. Psikolog Alper YAĞIZ şöyle yorumluyor: “Ben marketten bir şeyler alıp buradaki çocuklara dağıtmak isteyenlere karşıyım. Biz burada çocuklar elden bir şey almayı, dilenciliği öğrenmesin diye uğraşıyoruz. Harçlığı zaten var. Bu çocukların ihtiyacı olan şey sevgi ve ders desteği. Ben ziyaret etmek isteyenlere ders çalıştırmalarını tavsiye ediyorum çünkü çocuklar akademik anlamda kötü durumdalar.”

Bu kurumlara elbette devletin destekleri çok büyük ancak toplum olarak bizim de üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. Öyle çok büyük maddi desteklere de gerek yok bizlerden beklenen sadece biraz ilgi ve alaka. Koruma altındaki çocukların ihtiyaçlarını öğrenmek ve yardımcı olabileceğiniz bir şeyler olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki iletişim bilgilerinden kuruma ulaşabilirsiniz.

Yakacık Hatice Abbas Halim Sevgi Evleri Çocuk Yuvası

Adres: Çarşı Mah. Kartal Cad. No:19 Yakacık – Kartal / İstanbul
Telefon: 0216 377 13 92

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency