Skip to content
uzaktan-banka-hesabi-nasil-acilir-online-hesap-sosyal-cene

Uzaktan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bankaların 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren, uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebileceklerini duyurdu.

TBB’den yapılan açıklamada, “Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik”in, 1 Nisan’da Resmî Gazete’de yayımlandığı anımsatıldı ve şöyle denildi:

“Söz konusu düzenleme ile bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebilecektir.”

“Düzenleme, 1 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecektir. Uzaktan banka müşterisi olmak veya hesap açtırmak isteyen kişilerin bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanan çalışmaya www.tbb.org.tr adresli internet sitesinin Faydalı Bilgiler bölümünden ulaşılabilmektedir.”

Yeni uygulama sayesinde artık şubeye gitmeden ilk kez banka hesabı açılabilecek

6 Adımda Uzaktan Banka Hesabı Açmak

1 Şubeye gitmeden banka hesabı açabilmek için ilk olarak yeni T.C. Kimlik Kartına ve akıllı telefona sahip olmalısınız. TBB tarafından duyurulan yeni özelliğin eski kimlikler ile kullanılması mümkün değil. Kimlik kartınızın üzerindeki bilgiler okunabilir olmalıdır. Hasar görmüş veya üzerindeki bilgiler okunamaz halde olan kimlik kartlarınız ile bu işlemi gerçekleştiremezsiniz.


2 Kimlik kartınızı ve akıllı telefonunuzu yukarıda belirtilen şartlarda temin ettikten sonra yapmanız gereken ise müşterisi olmak istediğiniz bankanın mobil uygulamasını cihazınıza indirmek. Bu işlemi gerçekleştirirken uygulamayı indirdiğiniz platformun güvenliğinden ve uygulamanın doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir.


3 Uygulamayı indirip kimlik doğrulama aşamalarını uygulama içerisinde yönlendirildiğiniz şekilde tamamladıktan sonra banka temsilcisi ile görüşeceksiniz. Bu sebeple sessiz ve aydınlık bir yerde bulunmanız önerilmektedir. Görüşmenin kesintiye uğramaması için internet bağlantınızın stabil olduğundan da emin olmalısınız. Görüşme sırasında yüzünüzün tanınmasını engelleyecek maske ve gözlük gibi şeyler kullanmamalısınız.


4 Bankanız tarafından cihazınızdaki NFC (Yakın Alan İletişimi) özelliğini kullanmanız istenebilir. Bu sebeple cihazınızın bu özelliğinin nasıl açılacağını önceden öğrenmelisiniz.


5 Doğrulama işleminin gerçekleştirilebilmesi için hesap açmak istediğiniz banka, bir başka banka hesabınızdan para transferi yapmanızı isteyebilir. Bu sebeple para transferine uygun başka bir banka hesabınızın olması gerekmektedir.


6 Banka tarafından sizden istenebilecek bilgileri hazır edip görüşmeye başladığınızda size yöneltilen sorulara doğru ve açık cevapler verin. Görüntü ve ses kalitenizin şüpheye yer vermeyecek şekilde olduğundan emin olun. Söz konusu görüşmeler ve işlemler yalnızca sizinle gerçekleştirileceği için üçüncü bir kişiden yardım istemeyin. Bankanız tarafından size yöneltilen talimatları uygulayarak işleminizi tamamlayın.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency