Skip to content

VR TEKNOLOJİSİ BİZİ MATRIX’E YAKLAŞTIRIYOR

gabe-newell-vr-oyun

Sanal gerçeklik oyunu Half-Life Alyx’i geliştiren video oyun geliştiricisi Valve’nin CEO’su Gabe Newell insan ırkının beyin bilgisayar arayüzleri tasarlanmasına yakın olduğuna değindi. Beyin-bilgisayar arayüzleri denildiğinde ilk akla gelen tabi ki Matrix. Peki bu filmi gerçek hayata geçirmekte ne kadar yol aldık?

Valve’nin CEO’su Gabe Newell’e göre; düşündüğümüzden daha da yakınız, bir röportajında Newell bilgi işlemin geleceğine ve insan ırkının nihai arayüz için insan beyinlerine nasıl bağlanabileceğine değindi.

vr-gabe-newell

Newell gelecek hakkında konuştu ve sözlerine şöyle devam etti; ‘’Bence bu uzun vadeli bir konu bu yüzden başka şeylerle uğraşmadığımda bu konu ile ilgileniyordum. Şu anda insan beyni bilgisayarlarla iletişim kurabiliyor ancak çoğunlukla sinyal gönderiyor ve alıyor, kısacası iletişim son derece kısıtlı ilerliyor.’’

Firma oyunun 23 Mart 2020’de satışa sunulacağını duyurduğu andan itibaren Valve Index ismini verdiği VR gözlük setinin satışlarında inanılmaz bir artış yaşandı. Oyunun duyurulmasından hemen sonra Valve’nin bir hayli pahalı VR seti tam 103 bin adet sattı. Stoklar tükendi ancak yeni stokların yolda olduğu söyleniyor. Bu yeni stoklar koronavirüs olarak bilinen ve dünyada binlerce insanın ölümüne sebep olan hastalığın yayılmaya başlamasından hemen önce yola çıkmış. Bu nedenle bir tedirginlik söz konusu.


KAYNAK: https://shiftdelete.net/matrix-dusundugumuzden-daha-yakin-olabiliriz

Kaynakça


  • https://shiftdelete.net/matrix-dusundugumuzden-daha-yakin-olabiliriz
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.