Skip to content
yapay-zekanin-bugunu-ve-gelecegi-sosyal-cene

Yapay Zekânın Günümüzü ve Geleceği

Yapay zekâ, gündelik yaşamımıza katkılarıyla son dönemin en popüler ve ilgi çekici konularından biri haline geldi. Internet arama motorlarında, gideceğimiz konuma yol durumunu ve trafiği de göz önüne alarak en kısa sürede nasıl ulaşacağımızı belirleyen rota planlayıcısı uygulamalarda, yeni ürünler araştırdığımız alışveriş sitelerinde bize sunulan öneriler için arka planda çalışan birçok yapay zekâ sistemi bulunuyor. Bu sistemlerin çalışması ile yaşamımız kolaylaşmakta ve yaşam kalitemiz iyileşmekte. Hizmet sunucu firmalar kullanıcı memnuniyetini arttırmak ve operasyon maliyetlerini azaltmak için yapay zekâ çalışmalarına daha çok yatırım yapmaya başladılar. Bütün bu yatırımların gelecekte yaşamımızı önemli ölçüde değiştireceğini öngörmekteyiz.

Bilgisayar teknolojilerinin yeni ortaya çıktığı dönemde, “Makineler düşünebilir mi?” sorusunun sorulması ile hakkında ilk adımların atılmaya başlandığı yapay zekâ, çeşitli şifre algoritmalarının çalışma prensipleri ile bilgisayarlardan bugünkü akıllı telefonlara, trafik ışıklarına, nükleer silahlara ve fabrikalara kadar neredeyse hayatımızın her noktasında kullanılıyor.

Yapay Zekâ Nedir?

Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir. İnsan zekâsına özgü olan, algılama, öğrenme, çoğul kavramları bağlama, düşünme, fikir yürütme, sorun çözme, iletişim kurma, çıkarım yapma ve karar verme gibi yüksek bilişsel fonksiyonları veya otonom davranışları sergilemesi beklenen yapay bir işletim sistemidir. Bu sistem aynı zamanda düşüncelerinden tepkiler üretebilmeli ve bu tepkileri fiziksel olarak dışa vurabilmelidir. Elbette ki tasarlanmış robotlar üzerinde kullanılan bu otonom davranışlar sayesinde yapay zekalar ile satranç oynayabiliyor, doğal afetlerde hayat kurtarabiliyor, ev ve iş yeri sistemlerimizde oluşan aksakları ön görüp büyük felaketlerin önüne geçebiliyoruz.

Yapay Zekânın Toplum Üzerindeki Etkisi

Üretilenin hızla tüketildiği, keşfedilenin çabuk benimsendiği, popülariteye paralel olarak yeniye ve farklıya olan ilgimizin en üst seviyede olduğu teknoloji çağında yaşamaktayız. İnsanlık tarihi boyunca süregelen tüm çağlarda insanoğlunun ihtiyaçları, merak etme ve tatmin duygusu, keşif ve buluşların anahtarı olmuştur. Nasıl ki ilk çağlarda en önemli buluş ateşin keşfi ise, yapay zekâ da günümüzün en önemli projesidir.

İnsanlığın diğer tüm varlıklardan en güçlü farkı beynidir ve bu gücü etkin kullanmak çağların değişmesini sağlamıştır. Günümüzde yaşamakta olduğumuz teknoloji çağının en önemli buluşlarından biri de “yapay zekâ” teknolojisidir. Aslında yapay zekâ kavramı bu kadar yeni bir kavram değil, aksine yapay zekanın ortaya çıkışı çok eski dönemlere dayanmaktadır. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak çeşitli yapay zekâ programları oluşturulmuş ve robotlar yapılmaya başlanmıştır. Bu gelişmelerin hemen ardından derin öğrenme ve doğal dil işleme gibi kavramlar da gündeme gelmiştir ve yapay zekâyı konu alan filmler yapılmıştır. Bu özellikler robotlara kazandırılmaya başlanmıştır ve şimdiki “yapay zekâ” kavramına ulaşılmıştır. Yapay zekâ ile teknolojinin aynı doğrultuda ilerlemesiyle birlikte teknolojinin olumlu ya da olumsuz her türlü özelliğini yaşadığımız bu çağda, yapay zekâ kavramını tüm yönleriyle ele alabilmemiz, öngörülü olmamızı ve daha temkinli davranmamızı sağlayacaktır.

İnsanlığın Yapay Zekâyla İmtihanı

Bazıları teknolojiye insanları sıkıcı ve zorlu işlerden özgürleştirip daha eğlenceli ve keyifli bir yaşam sürdürebilmelerine olanak sağladığı için adeta insanlığa sunulmuş bir hediye gözüyle bakıyor. Diğer tarafın argümanları da sağlam: teknoloji en genel haliyle insanların işlerini ellerinden alıyor; güçlüyü daha güçlü zengini daha zengin kılıyor. Mahatma Gandhi, Hindistan’ın refahı için devasa makinelerle dolu tekstil atölyeleri yerine her köylünün evine yerleştirilecek yün eğirme aletleri ve dokuma tezgâhları vermeyi savunuyordu. Bu sayede az sayıda insana iş imkânı sağlayan merkezi bir seri üretimden ziyade toplulukların yararına olan dağıtılmış seri üretim sağlanmış olacaktı.

Mesela bir soru soracak olursak makinelerin akıllı mı yoksa zeki mi olması beklenmektedir? İnsan aklını kullanarak, bir durum karşısında doğru, dolayısıyla mantıklı olan çözümü seçer. Aynı insan, ilk karşılaştığı bir durum karşısında, kendince en uygun davranışa, zekâsını kullanarak karar verir. Makinelerden beklenen davranışın; aklın gösterdiği yol mu yoksa zekânın gösterdiği çözüm mü olduğu tartışmalıdır.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency