Skip to content
bebek-olumleri-artiyor-sosyal-cene-ahmet-onur-gungor

Yatak Düzeni Bebek Ölümlerine En Önemli Sebep

Amerikan Sağlık Otoritesi Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), bebekleri hatalı şekilde yatırmanın hala en önemli bebek ölümü nedenlerinden birisi olduğunu açıkladı.

Bir yaşın altındaki binlerce bebek doldurulmuş hayvanlar, peluş oyuncaklar, beşik tamponları, battaniyeler, hava geçirmeyen nevresimler, yumuşak yataklar ve beşikteki diğer nesneler nedeniyle boğularak ölüyor.

CDC’nin yaptığı araştırmaya göre, onlarca yıldır yeni ebeveynlere yönelik hazırlanan ‘güvenli uyku’ kamuspotları ve mesajlarına rağmen küçük bebekler arasında beklenmedik ölümlerin çoğu, hala hatalı beşik ve yatak kullanımından kaynaklanıyor. Yapılan bilinçlendirme çalışmalarının etkisinin düşük olduğunu gösteren araştırmanın sonuçları korkutucu nitelikte.

Pediatrics dergisinde Salı günü yayınlanan araştırma, 4 aylık ve daha küçük bebekler arasında battaniyelerin, yastıkların, beşik tamponlarının, doldurulmuş hayvanların ve bazı uyku yüzeylerinin kazara boğulmaya neden olduğunu ortaya koyuyor. Çocukların daha kolay uykuya dalmaları ya da rahat uyumaları amacı ile kullanılan bu eşyalar maalesef bebek ölümlerine yol açıyor. Ebeveynlerin yanlış tutumları ve kimi zaman ihmalleri sonucunda Amerika’da ve dünyanın birçok farklı noktasında her yıl binlerce bebek bu sebepten dolayı ölüyor.

Çalışma, 2011’den 2017’ye kadar 4 bin 929 ani bebek ölümü (SUID – Sudden Infant Death) vakasından verileri analiz etti. Vakaların yüzde 72’si hatalı yatırma ve yatak ile ilişkilendirildi. Hastalık kaynaklı bebek ölümlerinin gelişmiş ülkelerde oldukça azaldığı günümüzde ihmal ve ebeveyn hatası kaynaklı ölümlerin artmış olması endişe yarattı.

Çok küçük bebekler nefes alma yeteneklerini bozan durumlardan kendilerini kurtaramıyor. Yatak düzeninin fazla komplike hale getirilmesi ve bebeklerin hareket edemeyecek seviyeye gelmeleri ise boğulmalarına sebep oluyor.

CDC’nin Üreme Sağlığı Bölümü’nde kıdemli epidemiyolog olan ve çalışmaya öncülük eden Sharyn Parks, “Ayrıca bebeklerin beşik veya beşik dışındaki yüzeylere yerleştirilmesinden de bahsediyoruz – bir kanepe, bir koltuk veya bir yetişkin yatağı. Tüm bu koşullarda ölen bebekler görüyoruz” diyor.

Analiz edilen ölümlerden sadece %1’inin herhangi bir yatak veya diğer güvenli olmayan uyku şekilleri ile açıklanamadığı belirtiliyor. Yüzde 27’lik bir kısım için de etkenlere ilişkin yetersiz bilgi nedeniyle belirlenemediği not düşülüyor.

90’larda Azalan Bebek Ölümleri Yeniden Artıyor

SUID vakaları, yeni ebeveynlere doğan bebekleri mideleri yerine sırtüstü yatırmaya teşvik eden “Uykuya Dönüş” adlı büyük bir kampanya sayesinde 1990’ların ortalarında hızla azalmıştı.

Kampanya 1994 yılında başladığında, 1993’te yaklaşık 4 bin 700 bebek beklenmedik ani ölümden ölmüştü. American Academy of Pediatrics’e göre 2010 yılına kadar bu tür ölümlerin sayısı yarı yarıya azaldı. Ancak 2010’dan bu yana ölümlerdeki azalış trendi yavaşladı ve durdu. CDC şimdi ABD’de her yıl 3 bin 500 bebeğin SUID nedeniyle öldüğünü bildiriyor.

Uzmanlar bebeğin güvenliği için uyuma ve diğer aktivitelere ilişkin ebeveyn adaylarına bebek doğduktan sonra değil önce bilgi ve eğitim verilmesi gerektiğini söylüyor. Bazı konularda bebek doğduktan sonra düşünmeye başlamak” geç kalınmasına neden oluyor.

Neler Yapılmalı Neler Yapılmamalı?

Bebeklerin güvenli şekilde uyuması için sırt üstü yatırılmaları, üzerinde yattıkları örtülerin bebeklere özel nefes almayı mümkün kılan türde olması, beşiğin içine tüylü ve doldurulmuş yumuşak nesnelerin, peluş oyuncakların konmaması tavsiye ediliyor. Ayrıca bebeğin üzerine bir şeyler örtmek yerine bebeğe uyku tulumu giydirilmesinin daha güvenli olduğu belirtiliyor. Bebeğin üzerine örtü örtülmesi uyku esnasında bebeğin sıkışmasına ve harekettinin kesilmesine yol açıyor.


Yeni ebeveynlere de bebeklerini en az 6 ay boyunca kendi yatak odalarında mümkünse başuçlarında yatırmalarının en doğru yöntem olacağı hatırlatılıyor.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6458
18.6123
EUR
EUR
19.4556
19.4206
GBP
GBP
22.6543
22.5369
CHF
CHF
19.7973
19.6710
SAR
SAR
4.9602
4.9513
JPY
JPY
13.7101
13.6199
RUB
RUB
0.3067
0.3028
CNY
CNY
2.6488
2.6146

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency