Skip to content

YAZILIMCILAR KORONAVİRÜSÜ BAKIN NASIL FIRSATA ÇEVİRDİ

koronavirus-oyunu

Çin’de çıkan koronavirüs salgını birçok ülkeye yayıldı. Türkiye de bu ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye salgın sonrası vatandaşlarına ‘’evde kal’’ çağrısında bulundu. Bu nedenle sanal oyunlara da rağbet arttı. Çin’de üretilen yeni oyunlar arasında randevu alınarak oynanan koronavirüs oyunları bulunuyor. Sanal alemde epeyce tüketilen bu oyun virüs hakkında deneyim kazanma amacıyla üretildi ve hızla yayılmakta.

“İnsanlar bunu simülasyon gibi görüyorlar”

Koronavirüs oyunlarıyla ilgili Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, “Ordular tatbikat yaparlar ve kendilerini savaşa hazırlarlar. Yangın için tatbikat yapılır. Herhangi bir yangın durumunda kendimizi koruyabilelim diye. Deprem için tatbikatlar yapılır. Fakat biz bir virüs salgınıyla alakalı tatbikatın nasıl yapıldığını, virüs salgınında insanların nasıl davranması gerektiğini bu yaşanmadığı sürece maalesef bilemiyoruz. Bu da ‘corona’ isminde oyunların biraz daha talep görmesine neden oldu. Çünkü insanlar bunu simülasyon gibi görüyorlar. Bunu gerçekten merak ediyorlar. Neler oluyor, neler yaşanıyor. Biraz kafalarındaki soru işaretlerini çözebilmek ve anlayabilmek için ağırlıklı olarak bu oyunu indirdiklerini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Koronavirüs salgını kimi oyun yazılımcıları tarafından krizi fırsata çevirmek anlamına geliyor. Krizi çıkaran Çin, fırsatını bize bu şekilde sunuyor. Madem evdesiniz boş durmayın der gibi, yakında bu oyunları da evde kalan bizlerin elinden düşmeyecek sinyallerini veriyor.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.